جدول تعرفه‌های ویزیت: آیا نسخه‌نویسی الکترونیکی در ۱۴۰۰ باعث افزایش درآمد پزشکان می‌شود؟

Blog Single

بر مبنای تعرفه خدمات تشخیصی و درمانی بخش خصوصی در سال ۱۴۰۰، تفاوت تعرفه‌ای مشخصی میان عدم اجرای نسخه‌نویسی الکترونیکی و اجرای نسخه‌نویسی الکترونیکی در ارزیابی و معاینه (ویزیت) پزشکان و کارشناسان پروانه‌دار در بخش سرپایی خصوصی وجود دارد. بر مبنای این تعرفه، پزشکانی که اقدام به نسخه‌نویسی الکترونیکی می‌کنند درآمد بالاتری خواهند داشت.

همچنین بنا به گفت‌وگوی ایسنا با دکتر سجاد رضوی، دبیر و رییس دبیرخانه شورای عالی بیمه سلامت،‌ سهم اصلی افزایش تعرفه ویزیت به شرط الکترونیک بودن ویزیت است. بر این اساس ویزیت در بخش دولتی و خصوصی تقریبا ۳۰ درصد افزایش یافت. البته این افزایش در صورتی است که با نسخه الکترونیک باشد، اما اگر نسخه الکترونیک نباشد، افزایش ویزیت ۱۰ درصد خواهد بود.

همچنین رضوی در گفت‌وگوی خود بیان کرد «در زمینه نسخه‌نویسی الکترونیک، سازمان نظام پزشکی هم مکلف شده که با همکاری اعضای شورای عالی بیمه، نسبت به راه‌اندازی و تثبیت نسخه‌نویسی و نسخه‌پیچی الکترونیک در کلیه بخش‌های دولتی و خصوصی کمک کند. زیرا برنامه‌های این اقدام وجود دارد و مشکل خاصی نیست. واقعا مشکلی برای نسخه الکترونیک از نظر فنی وجود ندارد و مشکلی که وجود دارد، خواست جامعه پزشکی است که باید اراده کنند و کمک کنند که نسخه الکترونیک اعم از نسخه‌نویسی و نسخه‌پیچی راه بیفتد و بتوانیم ثمرات آن را به زودی ببینیم».

یکی از سازمان‌های خصوصی فعال در توسعه نرم‌افزارهای مطب و کلینیک برای ثبت نسخه الکترونیکی و تشکیل پرونده الکترونیک سلامت، مداریو است. مداریو مورد تأیید تمامی نهادهای مهم نظام سلامت ایران مانند سازمان نظام پزشکی کل کشور، وزارت بهداشت، درمان و آموزش‌پزشکی و سازمان‌‌های بیمه پایه مانند بیمه سلامت و بیمه تأمین اجتماعی است. ‌پزشکان به‌راحتی می‌توانند از محیط کاربرپسند سامانه مداریو برای ثبت نسخه استفاده کنند. این سامانه متصل به بیمه‌های پایه است و نیازی نیست پزشکان برای ثبت نسخه الکترونیک هر بار وارد یک سامانه متفاوت بشوند؛ بلکه از درگاه واحد ثبت نسخه انجام می‌دهند. علاوه بر این بخش نسخه الکترونیک مداریو زیرساختی هوشمند دارد که در آن هشدار تداخلات دارویی و جستجوی هوشمند دارو فعال است. با ثبت‌‌نام رایگان در این سامانه از مزایای ثبت نسخه‌الکترونیک و تشکیل پرونده الکترونیک سلامت بهره‌مند شوید.

جدول تعرفه‌‌های ارزیابی و معاینه (ویزیت) پزشکان و کارشناسان پروانه‌دار در بخش سرپایی خصوصی

شرح خدمت

تعرفه(ریال)

در صورت عدم اجرای نسخه الکترونیک سلامت

تعرفه(ریال)

برنامه نسخه الکترونیک سلامت

پزشکان، دندان‌پزشکان عمومی و دکتری تخصصی در علوم پایه ( PhD ) پروانه دار

446.000

527.000

پزشکان، دندان‌پزشکان متخصص و پزشک عمومی دارای مدرک دکتری تخصصی در علوم پایه ( MD – PhD ) و پزشکان متخصص کودکان و نوزادان برای معاینه (ویزیت) گروه سنی هفت و بالای هفت سال

677.000

800.000

پزشکان متخصص کودکان و نوزادان برای معاینه (ویزیت) گروه سنی زیر هفت سال

812.000

960.000

پزشکان فوق تخصص، دوره تکمیلی تخصصی (فلوشیپ) و پزشکان فوق تخصص، دوره تکمیلی تخصصی (فلوشیپ) کودکان و نوزادان برای معاینه (ویزیت) گروه سنی هفت و بالای هفت سال

858.000

1.014.000

پزشکان فوق تخصص، دوره تکمیلی تخصصی (فلوشیپ) کودکان و نوزادان برای معاینه (ویزیت) گروه سنی زیر هفت سال

1.030.000

1.217.000

پزشکان متخصص روان‌پزشکی

901.000

1.065.000

پزشکان فوق تخصص روان‌پزشکی و دوره تکمیلی تخصصی (فلوشیپ) روان‌پزشکی

1.022.000

1.208.000

کارشناس ارشد پروانه‌دار

363.000

429.000

کارشناس پروانه‌دار

314.000

371.000

با دوستانتان به اشتراک بگذارید:

مقالات مرتبط: